Artykuły

Termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku a postępowanie o zgodę w sądzie rodzinnym

Sprawa dotyczy dziedziczenia spadku przez małoletnie dzieci.
Spadek to same długi – nie ma żadnych aktywów. Ja, jako córka spadkodawcy, spadek odrzuciłam. Teraz przeszedł na moje dzieci. Wiem, że dzieci są zabezpieczone i dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza jeżeli nie złoży się żadnego oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Chcę odrzucić spadek po moim ojcu w imieniu dzieci. Wiem, że muszę złożyć wniosek do sądu rodzinnego o zgodę by móc zarządzać majątkiem dzieci.
Spadek odrzuciłam w kwietniu więc mam czas na ,,wszystko,, do października.
Gdyby terminy w sądzie nie pozwoliły się zmieścić w czasie i sąd rodzinny nie wydał zgody do października to dzieci dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza. Co wtedy należy zrobić? Spis inwentarza? Którą drogę wybrać-mimo wszystko lepiej składać wniosek o zgodę i wtedy zrzec się w imieniu dzieci?


Agnieszka

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Zgodnie z orzecznictwem sądowym, złożenie wniosku o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego powoduje zawieszenie - na czas postępowania - biegu terminu określonego w art. 1015 § 1 KC (tak Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 20 listopada 2013 r., sygn. akt I CSK 329/2013, LexPolonica nr 8334168).


Z uwagi na powyższe orzeczenie sądu, radziłbym, złożyć obecnie wniosek do sądu rodzinnego o wydanie zezwolenia na złożenie w imieniu małoletnich dzieci spadku.


Dla „pewności” w październiku, niezależnie od tego czy sąd rodzinny wyda już prawomocne orzeczenie w sprawie zezwolenia, złożyłbym w sądzie wniosek o przyjęcie oświadczenia o odrzuceniu w imieniu dzieci spadku.
Przyjmuje się, że złożenie wniosku do sądu o przyjęcie oświadczenia o odrzuceniu spadku przed upływem 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o powołaniu do spadku i złożenie przed sądem tego oświadczenia już po upływie 6 miesięcy, powoduje uznanie, że 6-miesięczny termin został zachowany.


Myślę zatem, że nie należy się obawiać, iż w przypadku gdyby sąd rodzinny nie wydał zezwolenia na odrzucenie spadku do października nie będzie możliwości odrzucenia spadku w imieniu dzieci.


Jeżeli nie zostanie złożone żadne oświadczenie to dzieci przyjmują z mocy prawa spadek z dobrodziejstwem inwentarza (to nie wymaga składania żadnych oświadczeń). W takiej sytuacji sąd postanawia (a przynajmniej powinien postanowić) o sporządzeniu spisu inwentarza. Jak wskazuje bowiem art. 644 KPC, jeżeli złożono oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a inwentarz nie był przedtem sporządzony, sąd wyda postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza. 


W przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza należy pamiętać, że spadkobierca może być pozywany o zapłatę długów spadkowych. Sąd może zasądzić określone kwoty. Jednak spadkobierca może występować o ograniczenie wykonalności do stanu czynnego spadku.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza przez dzieci wymaga zatem pilnowania spraw i podejmowanie działań w sytuacji dochodzenia roszczeń przez wierzyciela.

 


Stan prawny na dzień 3.06.2014 r.





  • Data2014-06-04
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl