Artykuły

Sądowe ustanowienie rozdzielności majątkowej "wstecz" po zawarciu umowy majątkowej małżeńskiej

Pół roku temu zawarłam z mężem umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Po zawarciu tej umowy okazało się, że mąż mnie oszukiwał i już wcześniej pozaciągał wiele poważnych zobowiązań.
Interesuje mnie czy mogę wystąpić obecnie do sądu z wnioskiem o rozdzielność  z datą wsteczną.


Julia

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Art. 52  § 1  Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazuje, że z ważnych powodów każdy z  małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. 
Stosownie do § 2 art. 52 KRO, rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu.


Zawarcie przez Panią umowy małżeńskiej majątkowej ustanawiającej ustrój rozdzielności majątkowej powoduje, że w chwili obecnej nie ma możliwości, aby sąd ustanowił rozdzielność majątkową z datą wsteczną.
Jak wynika bowiem z orzecznictwa sądowego, umowne wyłączenie wspólności ustawowej w czasie trwania małżeństwa wyklucza powództwo przewidziane w art. 52 § 1 kro, niezależnie od tego, jakiego okresu lub oznaczenia daty dotyczy późniejsze żądanie zniesienia wspólności majątkowej.
W tym duchu wypowiadał się Sąd Najwyższy w wielu swoich orzeczeniach, m. in. w wyroku z dnia 25 czerwca 2003 r., sygn. akt. III CKN 545/01 (OSNC 2004/9 poz. 143), w uchwale z dnia 30 maja 1996 r., sygn. akt. III CZP 54/96 (OSNC 1996/10 poz. 130).


Z uwagi na powyższe muszę stwierdzić, że sporządzanie i składanie w sądzie pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, w sytuacji, której zawarła Pani umowę małżeńską majątkową. Sąd nie ustanowi w takim wypadku rozdzielności majątkowej.


Ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej „wstecz” po zawarciu umowy małżeńskiej majątkowej ustanawiającej ustój rozdzielności majątkowej jest możliwe wyłącznie w przypadku kiedy pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej zostanie złożony przed zawarciem umowy.
W wyroku z dnia 14 kwietnia 2011 r., sygn. akt IV CSK 460/2010 (OSNC 2012/1 poz. 11) Sąd Najwyższy wskazał, że zawarcie przez małżonków umowy o ustanowieniu rozdzielności majątkowej nie powoduje utraty uprawnienia, stanowiącego podstawę uprzednio wniesionego powództwa o ustanowienie rozdzielności majątkowej z dniem wcześniejszym niż wytoczenie tego powództwa.
Ten przypadek Pani jednak nie dotyczy skoro pozew o rozdzielność majątkową nie został złożony przed zawarciem umowy, a tylko wówczas istniałaby szansa na wydanie orzeczenia ustanawiającego rozdzielność majątkową z datą wcześniejszą.

 


Stan prawny na dzień 20.01.2013 r.





  • Data2013-01-22
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl