Artykuły

Rozdzielność majątkowa małżeńska

Witam,
Planuję założyć spółkę ze znajomym i chociaż znam go długo i mam do niego zaufanie, to wiem że życie pisze różne scenariusze.
Aby uchronić majątek przed ewentualnymi roszczeniami zastanawiam się nad rozdzielnością majątkową. Z żoną jestem parę lat po ślubie. Do tej pory nie mieliśmy rozdzielności majątkowej.
Moja żona przed ślubem miała mieszkanie, a ja prowadziłem firmę, którą do tej pory prowadzę. Samochód, którego używam w działalności zakupiony został po ślubie, a umowa jego zakupu sporządzona jest na mnie.
Jakie korzyści w tym przypadku dałaby rozdzielność majątkowa?
Jakie są minusy rozdzielności majątkowej (czy może być problem z kredytem bądź innymi formalnościami)?
Czy rozdzielność majątkowa chroni w 100% majątek żony/majątek przepisany na żonę?
Czy można w późniejszym czasie znów połączyć majątki?
Jak rodzielić majątek który posiadamy (wyposażenie mieszkania, sprzęt AGD, RTV i inne ruchomości, jak bardzo szczegółowy musi być spis takich rzeczy)?
Jak w przyszłości rozdzielać majątek który nie został uwzględniony w dokumencie rozdzielności?
Co w przypadku, gdy w przyszłości zechcemy nabyć nieruchomość?
Czy budując dom z moich pieniędzy będę musiał go jakoś później przepisać na żonę?
W jakiej formie dokonuje sie takiego przepisania, czy jest to darowizna, czy należy od takiej czynności odprowadzić podatek?

 

Bronisław

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Jak wskazuje art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Według § 2 art. 31 KRO, do majątku wspólnego należą w szczególności:

  1. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków
  2. dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków
  3. środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków
  4. kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych

 

Stosownie do art. 33 KRO, do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

  1. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej
  2. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił
  3. prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom
  4. przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków
  5. prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie
  6. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość
  7. wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków
  8. przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków
  9. prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy
  10. przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej

 

Biorąc pod uwagę Pana pytanie i powyższe przepisy należy wskazać, iż:

  1. mieszkanie, które żona nabyła przed zawarciem związku małżeńskiego stanowi składnik jej majątku osobistego
  2. samochód jaki został zakupiony po zawarciu małżeństwa i po powstaniu wspólności ustawowej małżeńskiej stanowi składnik majątku wspólnego małżeńskiego – istnieje generalna zasada stosownie do której wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, przez oboje małżonków lub jednego z nich stanowią składnik majątku wspólnego małżeńskiego
  3. składniki przedsiębiorstwa jakie Pan prowadzi wchodzą w skład majątku wspólnego i Pana  majątku osobistego. Ustalenie do jakiego majątku (osobistego czy wspólnego) wchodzą składniki przedsiębiorstwa odbywa się na zasadach ogólnych zawartych w Kodeksie rodzinnym - znaczenie ma tutaj kwestia pochodzenia środków pieniężnych, za które te składniki zostały zakupione
  4. do majątku wspólnego małżeńskiego wchodzi dochód z Pana przedsiębiorstwa oraz ewentualnie dochody z mieszkania żony (np. czynsz najmu)

 

W chwili obecnej, jako, że nie macie Państwo rozdzielności majątkowej zastosowanie, do ewentualnych roszczeń wierzycieli małżonków, będzie miał przepis art. 41 KRO.


Przepis art. 41 § 1 KRO wskazuje, iż jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.
§ 2 art. 41 KRO mówi, iż jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9 (prawa autorskie i pokrewne), a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.


Tak więc w chwili obecnej jeżeli zaciągnie Pan zobowiązanie związane z Pana przedsiębiorstwem lub inne bez wiedzy lub zgody żony to wierzyciel swoje roszczenia będzie mógł egzekwować wyłącznie z Pana majątku osobistego, składników Pana przedsiębiorstwa oraz z dochodów z przedsiębiorstwa.
W chwili obecnej w powyższej sytuacji wierzyciel nie będzie mógł egzekwować roszczeń z majątku osobistego żony (mieszkania) oraz jej dochodów z pracy zarobkowej.


W sytuacji, w której małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej małżeńskiej nie odpowiadają oni solidarnie ze swoim małżonkiem za jego zobowiązania, jeżeli o tych zobowiązaniach nie wiedzieli lub nie wyrażali na nie zgody. Nie dotyczy to zobowiązań w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny (art. 30 § 1 KRO).


Wspomina Pan w pytaniu, iż zamierza Pan założyć spółkę jawną. Wspólnik spółki jawnej, co do zasady, odpowiada za długi tej spółki osobiście, całym swoim majątkiem, bez ograniczeń. W przypadku gdy wspólnik takiej spółki pozostaje w małżeństwie, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, dla odpowiedzialności za zobowiązania małżonka - wspólnika  spółki jawnej należy stosować powyższe zasady odpowiedzialności majątkiem wspólnym.
Odpowiedzialność na zasadzie art. 41 § 3 KRO ma miejsce wówczas jeżeli zobowiązanie małżonka wynika z czynności prawnej, której stroną musi być drugi małżonek jako zobowiązany. Małżonek nie może udzielić zgody na zaciągnięcie zobowiązania przez spółkę jawną ze skutkiem określonym w art. 41 § 1 KRO ponieważ jest to wyłącznie zobowiązanie spółki (a nie jego małżonka), za które wspólnik odpowiada jedynie z mocy i na zasadach określonych w ustawie. Skoro zobowiązanie nie wynika z czynności prawnej, to nie można do niego zastosować art. 41 § 1 KRO.


Wprowadzenie ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej w drodze umowy majątkowej małżeńskiej sprawi, że Pan i żona zachowa zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później (art. 51 KRO).
Od chwili wprowadzenia ustroju rozdzielności majątkowej każde z Państwa będzie pracowało „na swój rachunek”, a zakupione przedmioty majątkowe będą stanowiły wyłącznie własność nabywającego małżonka.
Stosownie do art. 511 KRO w razie wprowadzenia ustroju wspólności małżeńskiej majątkowej, każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem (obecnie małżonkowie powinni wspólnie zarządzać majątkiem wspólnym).


W ustroju rozdzielności majątkowej jeżeli jeden z małżonków zaciągnie zobowiązanie to odpowiada on przed wierzycielem wyłącznie swoim majątkiem. Drugi z małżonków nie odpowiada swoim majątkiem.
Ważnym w tej kwestii jest przepis art. 471 KRO wskazujący, iż małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome.
Dlatego, aby drugi z małżonków nie odpowiadał ewentualnie za zobowiązania małżonka zaciągającego zobowiązania należy zaciągając to zobowiązanie informować wierzyciela o tym, że dłużnik pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej.


Wprowadzenie ustroju rozdzielności majątkowej ma duże znaczenie dla odpowiedzialności małżonków za zobowiązania publicznoprawne takie jak podatki, składki na ubezpieczenie społeczne, cła.
Zasady odpowiedzialności małżonków za podatki (dotyczy to też odpowiedzialności za ZUS i cła) określone są przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).


Jak wskazuje art. 26 Ordynacji podatkowej, podatnik (a więc również małżonek zobowiązany do zapłaty podatku czy składki na ubezpieczenie społeczne) odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki.
Z kolei przepis art. 29 § 1 Ordynacji podatkowej mówi, iż w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność, o której mowa w art. 26, obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka.


W przypadku gdy małżonkowie pozostają we wspólności ustawowej małżeńskiej to organ podatkowy może egzekwować zobowiązania podatkowe nie tylko z majątku osobistego podatnika, ale też z majątku wspólnego małżeńskiego.


Stosownie do § 2 art. 29, skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:

  1. zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej
  2. zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu
  3. ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka
  4. uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji

 

Z uwagi na powyższy przepis należy wskazać, że zawarta przez małżonków umowa o  rozdzielności majątkowej, w przypadku ustalania odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe powstałe przed zawarciem tej umowy, będzie traktowana tak, jakby jej nie zawarto.


Zawarcie umowy małżeńskiej majątkowej ma to znaczenie, że za swoje zobowiązania będzie Pan odpowiadał swoim majątkiem. Mimo tego, iż w chwili obecnej małżonek (a raczej jego majątek), który nie wyraża zgody na zaciągnięcie zobowiązania przez drugiego małżonka, a także małżonek wspólnika spółki jawnej jest dosyć mocno chroniony przez przepisy prawa rodzinnego to zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej chroni małżonka przed często uciążliwym dochodzeniem braku odpowiedzialności za zobowiązania małżonka zaciągającego zobowiązanie. W przypadku ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej ten brak odpowiedzialności jest jednoznaczny.
Myślę, że dla przedsiębiorców ich małżonków duże znaczenie ma kwestia odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe i podobne. Rozdzielność majątkowa oznacza, że podatnik będzie odpowiadał za zobowiązania podatkowe swoim majątkiem, a jego małżonek nie będzie ponosił tej odpowiedzialności.


Minusem ustroju rozdzielności majątkowej jest to, że dochód każdego z małżonków nie wchodzi w skład majątku wspólnego (nie ma go), a każda zakupiona rzecz przez małżonka stanowi wyłącznie jego własność. Każdy z małżonków osiąga dochody wyłącznie na „swój rachunek” (to może być uznane również za plus rozdzielności majątkowej).


W przypadku ustanowienia rozdzielności majątkowej majątek Pana żony będzie chroniony przed egzekucją Pana zobowiązań w pełni, pod warunkiem, że zaciągając te zobowiązania będzie Pan informował wierzycieli, że pozostaje Pan w ustroju rozdzielności majątkowej.
Za zobowiązania spółki jawnej Pana żona nie będzie odpowiadała również w przypadku gdyby pozostawali Państwo w ustroju wspólności ustawowej małżeńskiej, bo jak wskazałem w takim wypadku Pana odpowiedzialność jako wspólnika tej spółki nie wynika z czynności prawnej, a z przepisów prawa.


Jeżeli chodzi o zobowiązania to we wspólności majątkowej małżeńskiej brak zgody małżonka na zaciągnięcie zobowiązania może skutecznie utrudnić uzyskanie kredytu (banki często wymagają zgodny małżonka na zaciągnięcie kredytu).
W rozdzielności majątkowej małżonkowie mogą zaciągać wspólne zobowiązania. Ich odpowiedzialność może być również solidarna (jeżeli stanowią tak warunki umowy) podobnie gdy kredyt zostanie zaciągnięty przez małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej.


Na marginesie dodam, iż istnieje możliwość zawarcia umowy małżeńskiej majątkowej wprowadzającej ustrój rozdzielności majątkowej w wyrównaniem dorobków.
Do rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków stosuje się przepisy o rozdzielności majątkowej, z zachowaniem szczególnych przepisów Kodeksu rodzinnego.


Jak wskazuje art. 513 § 1 KRO, dorobkiem każdego z małżonków jest wzrost wartości jego majątku po zawarciu umowy majątkowej.
Zgodnie z przepisem § 2 art. 513 KRO, jeżeli umowa majątkowa nie stanowi inaczej, przy obliczaniu dorobków pomija się przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem umowy majątkowej i wymienione w art. 33 pkt 2, 5–7, 9 oraz przedmioty nabyte w zamian za nie, natomiast dolicza się wartość:

  1. darowizn dokonanych przez jednego z małżonków, z wyłączeniem darowizn na rzecz wspólnych zstępnych małżonków oraz drobnych zwyczajowo przyjętych darowizn na rzecz innych osób
  2. usług świadczonych osobiście przez jednego z małżonków na rzecz majątku drugiego małżonka
  3. nakładów i wydatków na majątek jednego małżonka z majątku drugiego małżonka

Dorobek oblicza się według stanu majątku z chwili ustania rozdzielności majątkowej i według cen z chwili rozliczenia (art. 513 § 3 KRO).


Po ustaniu rozdzielności majątkowej (np. w skutek zawarcia umowy znoszącej ustrój rozdzielności majątkowej, rozwodu, separacji) małżonek, którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego małżonka, może żądać wyrównania dorobków przez zapłatę lub przeniesienie prawa (art. 514 § 1 KRO).


Ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków chroni zwłaszcza tego z małżonków, który z różnych przyczyn nie może pracować zarobkowo lub jego możliwości osiągania dochodu są ograniczone.


Zgodnie z art. 47 § 2 KRO, umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej.


Tak więc jeżeli wprowadzicie Państwo ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej to będzie można go znieść zawierając stosowną umowę.
Rozwiązanie umowy małżeńskiej majątkowej nie oznacza, że wszystkie składniki majątkowe nabyte przez małżonków w czasie trwania ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej stają się wspólne (wchodzą w skład majątku wspólnego). Te składniki majątkowe będą stanowiły składniki majątków osobistych małżonków. Natomiast przedmioty majątkowe nabyte już po zawarciu umowy o rozwiązaniu umowy o rozdzielności majątkowej wejdą w skład majątku wspólnego małżeńskiego.
Oczywiście nie będzie problemu z tym, aby zawierając umowę o rozwiązaniu umowy o rozdzielności majątkowej jednocześnie zawrzeć umowę małżeńską o rozszerzeniu wspólności majątkowej na przedmioty nabyte przez małżonków w czasie trwania ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej.


Jak wskazuje art. 46 KRO, w sprawach nieunormowanych w artykułach poprzedzających od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku.


Stosownie do art. 1037 § 1 Kodeksu cywilnego, dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.
Według § 2 art. 1037 KC, jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.


Z kolei art. 1038 § 1 KC mówi, iż sądowy dział spadku powinien obejmować cały spadek. Jednakże z ważnych powodów może być ograniczony do części spadku.
Umowny dział spadku może objąć cały spadek lub być ograniczony do części spadku (art. 1038 § 2 KC).


Stosując analogicznie powyższe przepisy należy stwierdzić, że umowa o podział majątku wspólnego małżeńskiego może być zawarta w dowolnej formie (nawet ustnej, ale dla celów dowodowych lepiej wybrać inną formę), chyba że w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość.
Umowa o podziale nie musi obejmować wszystkich składników majątku wspólnego. Może obejmować tylko część składników majątkowych. Składniki majątkowe, które nie zostaną objęte umową nadal pozostaną wspólną własnością małżonków.
Jeżeli małżonkowie zechcą podzielić „niepodzieloną” część ich majątku wspólnego mogą zawrzeć umowę uzupełniającą, której przedmiotem będą pozostałe, do tej pory nie podzielone składniki majątku wspólnego małżeńskiego.
Tylko w przypadku sądowego podziału majątku wspólnego małżeńskiego podział powinien obejmować cały majątek wspólny.


Jak już wspomniałem po zawarciu umowy rozwiązującej umowę o rozdzielności majątkowej małżonkowie mogą zawrzeć umowę o rozszerzeniu tej nowopowstałej wspólności majątkowej na przedmioty stanowiące składniki ich majątku osobistego, a więc na te nabyte w czasie trwania rozdzielności majątkowej.
Nie jest tak, że umowa znosząca ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej powoduje automatycznie wejście w skład majątku wspólnego przedmiotów nabytych w czasie trwania rozdzielności majątkowej. Jeżeli małżonkowie chcą „połączyć” swoje majątki muszą zawrzeć umowę rozszerzającą wspólność ustawową na przedmioty wchodzące w skład ich majątków osobistych.


Jeżeli zakupi Pan nieruchomość i wybuduje dom w czasie rwania rozdzielności majątkowej małżeńskiej to ta nieruchomość będzie stanowiła składnik Pana majątku osobistego i Pana żona nie będzie mogła żądać przeniesienia na nią własności nieruchomości.
W takiej sytuacji będzie Pan mógł dokonać darowizny udziału w nieruchmości na rzecz żony. Żona będzie mogła skorzystać ze zwolnienia podatkowego i niepłacić podatku od darowizny
Art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 93 poz. 768 ze zm.), zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.
W przypadku darowizny, która w przypadku nieruchomości musi zostać dokonana w formie aktu notarialnego nie ma obowiązku zgłoszenia. Przepis art. 4a ust. 4 ustawy wskazuje, iż obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.


Natomiast jeżeli nabędziecie Państwo wspólnie nieruchomość w czasie trwania rozdzielności majątkowej i na tej wspólnej nieruchomości wybuduje Pan dom ze swojego majątku osobistego to wówczas ten dom, tak jak i grunt będzie stanowił współwłasność Pana i żony. Nie może być takiej sytuacji, że współwłaścicielami gruntu jest Pan i żona, a domu wyłącznie Pan.


W prawie cywilnym obowiązuje zasada superficies solo cedit. Zgodnie z tą zasadą to co trwale związane z gruntem przypada właścicielowi gruntu.
Art. 48 KC wskazuje, iż z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.
Z kolei art. 191 KC mówi, iż własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową.


Tak więc dom niezależnie od tego z jakich środków i przez kogo dom został wybudowany, należy tak jak cała nieruchomość (grunt) do osób, które są właścicielami gruntu.

Jeżeli zechcecie Państwo nabyć nieruchomość pozostając w rozdzielności majątkowej małżeńskiej to będzie to możliwe. Z tym, że współwłasność tej nieruchomości będzie współwłasnością w częściach ułamkowych – udziały w tej nieruchomości będą stanowiły składniki majątku osobistego każdego z małżonków. Wysokość udziałów we współwłasności nieruchomości będą zależały od tego kto jaką kwotę ze swojego majątku wyda na zakup nieruchomości.


Wybudowanie domu na wspólnej nieruchomości z Pana majątku będzie nakładem Pana jako współwłaściciela na rzecz wspólną. Art. 207 KC wskazuje, iż pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.
Z powyższego wynika Pana roszczenie w stosunku do Pana żony jako współwłaściciela nieruchomości o zwrot nakładów jakie z Pana majątku zostały poczynione na wspólną rzecz. Oczywiście nie musi Pan żądać zwrotu tych nakładów.


Jeżeli więc wybuduje Pan dom na wspólnej nieruchomości stanowiącej współwłasność małżonków w częściach ułamkowych to nie będzie Pan musiał dokonywać darowizny na rzecz żony, ponieważ żona jako współwłaścicielka gruntu będzie również właścicielką domu.

 

 

Stan prawny na dzień 02.12.2011 r.





  • Data2011-10-15
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl