Artykuły

Renta socjalna a dodatek dla sieroty zupełnej

Pobieram rentę socjalna i pracuje na cały etat, mam przyznaną 2 grupę inwalidztwa. Moi oboje rodzice nie żyją. Czy mam prawo do dodatku dla sierot zupełnych.


Kamil

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 1440), jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest sierota zupełna, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych.


Mając na względzie powyższy przepis, wskazać należy, iż niezbędnym warunkiem uzyskania prawa do dodatku dla sierot zupełnych jest pobieranie renty rodzinnej.


Jako, że nie ma Pan prawa do renty rodzinnej (ma Pan prawo do renty socjalnej) to tym samym nie może Pan otrzymywać dodatku dla sierot zupełnych.


Jest Pan uprawniony do renty socjalnej oznacza to, że całkowita niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej (wynika to z ustawy o rencie socjalnej).


Natomiast dzieci mają prawo do renty rodzinnej, bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy do ukończenia 16. roku życia albo do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia.


Jeżeli któryś z Pana rodziców w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń (przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy) bądź też w chwili śmierci pobierał zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne i jeżeli Pana całkowita niezdolność do pracy powstała w w/w okresach to ma Pan prawo ubiegać się o rentę rodzinną.


Gdyby uzyskał Pan uprawnienie do renty rodzinnej to wówczas mógłby Pan ubiegać się o dodatek dla sieroty zupełnej.
Podkreślę także, iż dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje wyłącznie osobie, która faktycznie pobiera rentę rodzinną. Osoba, która ma ewentualną możliwość otrzymania renty rodzinnej, gdyby wystąpiła o takie świadczenie dodatek dla sieroty zupełnej nie przysługuje.


Dodam także, że  można pobierać jednocześnie renty rodzinną i socjalną. W tym przypadku kwota  renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna nie przysługuje, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

 


Stan prawny na dzień 26.12.2013 r.





  • Data2013-12-27
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl