Artykuły

Renta rodzinna a świadczenie pielęgnacyjne

Mam przyznaną rentę rodzinną po mężu. Mam bardzo chorą mamę (znaczny stopień niepełnosprawności), którą się opiekuję na co dzień.
Czy mogę się ubiegać o świadczenie opiekuńcze z tytułu opieki nad mamą? W GOPS mi powiedzieli, że skoro mam rentę to nie mogę się o to świadczenie ubiegać.


Beata

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Jak wskazuje art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

  1. matce albo ojcu
  2. innym osobom, na których, zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
  3. opiekunowi faktycznemu dziecka

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. 


Jako córka jest Pani osobą, na której ciąży obowiązek alimentacyjny wobec mamy. Spełnia Pani warunek ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne określony w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy.


To czy przysługiwać Pani będzie świadczenie pielęgnacyjne uzależnione jest od tego czy nie zachodzą okoliczności, które określone są w ustawie, a które powodują, że świadczenie nie przysługuje.
Skupmy się na przepisie art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy, który wskazuje, że świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.


Z powyższego przepisu wynika, że osoba rezygnująca z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny nie otrzyma świadczenia pielęgnacyjnego jeżeli ma ona ustalone prawo do renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego.


Sam fakt posiadania prawa do renty rodzinnej nie jest powodem dla którego organ odmówi ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Odmowa będzie zasadna jeżeli prawo do renty rodzinnej zbiega się w przypadku danej osoby z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi, np. jeżeli osoba ma przyznaną emeryturę i rentę rodzinną (może wybrać świadczenie, które będzie jej wypłacane).


Jeżeli Pani prawo do renty rodzinnej nie zbiega się z innym świadczeniem emerytalno-rentowym to nie stoi to na przeszkodzie do ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne.

 


Stan prawny na dzień 28.11.2012 r.





  • Data2012-11-29
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl