Artykuły

Przedawnienie roszczeń firm telekomunikacyjnych

Dostałem pismo z firmy windykacyjnej według, którego mam zadłużenie u operatora jednej z sieci komórkowej.
Faktycznie w 2001 r. podpisałem umowę u jednego operatora. Nie zapłaciłem paru rachunków i jeszcze w 2001 r. wypowiedziano mi umowę i naliczono mi karę umowną. Przez okres 11 lat dostałem dwa wezwania do zapłaty – ostatnie ponad 6 lat temu. Ja nic nie pisałem do operatora.
Czy roszczenie firmy windykacyjnej nie uległo przypadkiem przedawnieniu?


Marcin

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Jak wynika z pytania roszczenie firmy windykacyjnej związane jest z umową o świadczenie usług telekomunikacyjnych.  Umowa ta została zawarta w myśl przepisów nieaktualnej już ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2000 r., Nr 73, poz. 852, ze zm.). Od 3 września 2004 obowiązuje ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2004 r. Nr 171, poz. 1800 ze zm.).

Ustawy powyższe nie zawierają przepisów szczególnych dotyczących roszczeń z umów o świadczenia telekomunikacyjne. Dlatego do przedawnienia roszczeń związanych z tymi umowami należy stosować odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego.


W świetle poprzedniej i obowiązującej aktualnie ustawy Prawo telekomunikacyjne, odnośnie przedawnienia roszczeń związanych z umowami o świadczenie usług telekomunikacyjnych, termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne oraz o karę umowną z umowy o świadczenie usług telefonicznych, określa przepis artykułu 118 Kodeksu Cywilnego. Przepis ten przewiduje trzyletni termin przedawnienia dla roszczeń o świadczenia okresowe i zawiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Roszczenie firmy windykacyjnej jest roszczeniem niewątpliwie związanym z prowadzoną przez operatora sieci komórkowej działalności gospodarczej, a zatem uległo ono przedawnieniu. Z Pana pytania nie wynika bowiem, że uznał Pan roszczenie czy, że zrzekł się Pan zarzutu przedawnienia.


Proszę pamiętać, że może być Pan pozwany do sądu o zapłatę żądanej przez firmę windykacyjną kwoty. Jeżeli sąd doręczy Panu nakaz zapłaty to koniecznym, dla oddalenia pozwu o zapłatę, złożenie sprzeciwu od tego nakazu zapłaty, w którym to sprzeciwie będzie podniesiony zarzut przedawnienia.


Powinien Pan także pamiętać, że przedawnione roszczenie istnieje nadal i wierzyciel nadal może się domagać jego zapłaty np. przesyłając od czasu do czasu wezwania do zapłaty. Istnienie zaległości, nawet przedawnionej daje podstawy do wpisania Pana do któregoś z rejestrów dłużników.

 


Stan prawny na dzień 6.11.2012 r.





  • Data2012-11-06
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl