Artykuły

Prawo do świadczeń zdrowotnych w czasie pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu stosunku pracy

Mam taki problem. Z końcem stycznia ulega rozwiązaniu moja umowa o pracę. Po jej zakończeniu zamierzam przebywać na zasiłku chorobowym. Wiem, że ubezpieczenie zdrowotne wygasa po 30 dniach od zakończenia pracy.
Czy jeżeli będę chorował dłużej niż 30 dni od zakończenia pracy to będę mógł korzystać z publicznej służby zdrowia – nie będę wówczas ubezpieczony.


Jarek

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Stosownie do przepisu art. 67 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.) , prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób, o których mowa ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.


Jednak w przypadku kiedy osoba pobiera zasiłek chorobowy przez okres więcej niż 30 dni od ustania stosunku pracy (a więc i po ustaniu obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego), zastosowanie będzie miał przepis ust. 6 art. 67 ustawy, który wskazuje, iż osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami rodziny prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Tak więc jeżeli okres pobierania przez Pana zasiłku chorobowego przekroczy 30 dni od daty ustania stosunku pracy, przez cały czas pobierania tego zasiłku.

 


Stan prawny na dzień 18.01.2012 r.





  • Data2012-01-18
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl