Artykuły

Prawo do pierwszego urlopu

Dzień dobry,
Mam pytanie dotyczące urlopu.
Dwa miesiące temu zostałem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony, na dwa lata. Jest to moja pierwsza praca.
Jako, że są wakacje chciałem wziąć sobie dwa dni urlopu. Jednak pracodawca powiedział mi, że mogę wziąć urlop dopiero po przepracowaniu pół roku. Czy pracodawca ma rację?


Rafał

 

 


 


Szanowny Panie,


Pana pracodawca nie ma racji i z tego co Pan pisze nie śledzi on zmian przepisów prawa pracy.


Jak wskazuje art. 153 § 1 Kodeksu pracy, pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.  
Stosownie do § 2 art. 153 KP, prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.


Zgodnie z powyższym przepisem po przepracowaniu dwóch miesięcy przysługuje Panu 2/12 z 20 dni urlopu (tyle dni urlopu przysługuje pracownikowi jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat), a więc 3,33 dni urlopu.


Otrzymany wynik nie jest liczbą całkowitą. Brak jest natomiast ustawowej regulacji zaokrąglania wymiaru tego urlopu do pełnych jednostek tak, jak jest to przewidziane w stosunku do urlopu pracowników niepełnoetatowych (art. 154 § 2 KP).
W związku z powyższym w praktyce powstają wątpliwości, co do sposobu udzielania urlopu, którego wymiar nie jest określony w pełnej jednostce dnia. Zdaniem Głównego Inspektoratu Pracy wyrażonym w stanowisku z dnia 5 lipca 2010 r., znak: GPP-110-4560-41-1/10/PE/RP, z uwagi na brak szczególnej regulacji, należy stosować określony w art.1542 KP ogólny sposób udzielania urlopu z przeliczeniem na godziny. Pracodawca może, z korzyścią dla pracownika, zaokrąglić w górę ustalony wymiar urlopu do pełnych godzin lub do pełnych dni, pamiętając jednak, aby wymiar urlopu pracownika w roku kalendarzowym nie przekroczył przysługującego mu wymiaru, czyli 20 dni (160 godzin).


Tu wskażę, iż art. 1542 § 1 KP wskazuje, że urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem § 4.  
Przy udzielaniu urlopu, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy (art. 1542 § 2 KP). 
Stosownie do § 4 art. 1542 KP, udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop. 


W Pana przypadku można z całą pewnością powiedzieć, iż po przepracowaniu 2 miesięcy przysługuje Panu co najmniej 3 dni urlopu.


Jak na początku wspomniałem Pana pracodawca nie śledzi zmian w przepisach Kodeksu pracy.
Kiedyś art. 153 § 1 KP miał inne brzmienie niż obecnie. Przepis ten wskazywał, iż pracownik uzyskuje prawo do pierwszego urlopu z upływem 6 miesięcy pracy, w wymiarze połowy wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.  
Przepis ten nie obowiązuje jednak od dnia 1 stycznia 2004 r. kiedy to weszły w życie zmiany Kodeksu pracy wprowadzone ustawą z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2003 r. Nr 213, poz. 2081).

 

 

Stan prawny na dzień 21.08.2013 r.





  • Data2011-08-16
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl