Artykuły

Postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia alimentacyjnego a klauzula wykonalności

Uprzejmie proszę o informację czy postanowienie sądu (wydane na posiedzeniu niejawnym) o zabezpieczeniu alimentacyjnym na czas trwania postępowania otrzymuje z urzędu klauzulę wykonalności?

 

Agnieszka

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Stosownie do art. 753 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, w sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. W sprawach tych podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia.
W przypadku wydania postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia alimentacyjnego w sposób określony powyżej sąd z urzędu doręcza stronom odpis postanowienia o zabezpieczeniu (art. 753 § 2 KPC).


Sąd nadaje postanowieniu o zabezpieczeniu roszczeń alimentacyjnych klauzulę wykonalności z urzędu, co wynika z art. 743 § 1 KPC. Przepis ten wskazuje, że jeżeli postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia podlega wykonaniu w drodze egzekucji, do wykonania tego postanowienia stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu egzekucyjnym, z tym jednak, że sąd nadaje postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia klauzulę wykonalności z urzędu.


Mając na względzie powyższe przepisy sąd po wydaniu postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych, polegającym na zobowiązaniu pozwanego o do zapłaty na rzecz uprawnionego określonej sumy pieniężnej (jednorazowo albo okresowo) powinien przesłać powodowi odpis postanowienia wraz z nadaną mu klauzulą wykonalności.


Inna procedura jest stosowana w przypadku złożenia wniosku o zmianę lub uchylenie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia. W tym wypadku sąd wyda postanowienie tylko po przeprowadzeniu rozprawy (art. 742 § 2 KPC). Wniesienie zażalenia na postanowienie uchylające lub zmieniające postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia wstrzymuje wykonanie postanowienia (art. 742 § 3 KPC).

 

 


Stan prawny na dzień 9.07.2014 r.





  • Data2014-07-09
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl