Artykuły

Podjęcie studiów a renta rodzinna z KRUS

Moja mama zmarła w lipcu tego roku. Była ona ubezpieczona w KRUS i otrzymywała rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Mam 21 lat. Od października zaczęłam studia zaoczne na I roku. Czy mogę się ubiegać o rentę rodzinną po mamie?

 

Justyna

 

 


 

 

Szanowna Pani,

 

Art. 29  ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 ze zm.) mówi, że renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego: 

  1. emeryta lub rencisty mającego ustalone prawo do emerytury albo renty rolniczej z ubezpieczenia
  2. ubezpieczonego, który w chwili śmierci spełniał warunki do uzyskania emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy; przyjmuje się, że był on całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym

 

Powyższy warunek  został spełniony – Pani mama miała w chwili swojej śmierci ustalone prawo do renty rolniczej.

 

Stosownie do ust. 2 art. 29 pkt 1 ustawy, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione  są uprawnione do renty rodzinnej  jeżeli spełniają warunki do uzyskania takiej renty w myśl przepisów emerytalnych. 

 

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, jeżeli chodzi o warunki jakie Pani powinna spełnić, aby otrzymać rentę rodzinną po mamie, odsyła do odpowiednich przepisów ustawy dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Art. 68 ust. 1 tej ustawy wskazuje, że dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej: 

  1. do ukończenia 16 lat
  2. do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo 
  3. bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2. 

Według ust. 2 art. 68, jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. 

 

Mając na względzie powyższe wskazać należy, że jest Pani osobą spełniającą warunki do uzyskania renty rodzinnej z KRUS. Pani prawo do renty rodzinnej istnieje od dnia 1 października, a więc od dnia, w którym podjęła Pani naukę w szkole wyższej.  Wynika to z tego, że prawo do renty rodzinnej powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego świadczenia (przed 1 października nie uczyła się Pani w szkole).

 

Renta ta będzie Pani przysługiwała do ukończenia 25 roku życia (z możliwością przedłużenia jeżeli osiągnie Pani 25 lat na ostatnim roku studiów), pod warunkiem kontynuowania nauki.

Okoliczność, że studiuje Pani zaocznie nie ma w sprawie znaczenia – przepisy prawa uzależniają prawo do renty rodzinnej od nauki w szkole. Nie wskazują one jakiego typu powinna być to szkoła (uczelnia wyższa, szkoła policealna, itp.) i w jakim trybie – stacjonarnym czy niestacjonarnym ta nauka powinna się odbywać.

 

Jako, że świadczenia z ZUS i KRUS wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu wskażę, że jeżeli złoży Pani wniosek o rentę rodzinną jeszcze w październiku to zostanie ona przyznana właśnie od początku października. Jeżeli złoży Pani wniosek już w listopadzie to otrzyma Pani rentę od listopada.

 

 

Stan prawny na dzień 6.10.2013 r.





  • Data2013-10-10
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl