Artykuły

Odpłatność za DPS - rodzeństwo i opiekun prawny

Mój brat przebywa w domu pomocy społecznej. Jestem jego najbliższą osobą – nie jest żonaty, nie ma dzieci, a nasi rodzice nie żyją.
Po ubezwłasnowolnieniu brata sąd ustanowił mnie jego opiekunem prawnym.
Ostatnio byłem w ośrodku pomocy społecznej gdzie ”poproszono” mnie, abym uczestniczył w kosztach utrzymania brata w DPS.
Tłumaczono mi, że skoro mam bardzo dobrą sytuację materialną (fakt mam dochód 12 razy większy niż renta brata) to powinienem płacić za pobyt brata w DPS.
W związku z tym mam pytanie: Czy GOPS może mnie, jako brata lub opiekuna prawnego brata, zmusić do ponoszenia odpłatności za pobyt brata w domu pomocy społecznej?


Jarek

 

 


 

 

Szanowny Panie,


W Pana sytuacji zastosowanie będzie miał przede wszystkim przepis art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.). Przepis ten wskazuje, że obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:

  1. mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka
  2. małżonek, zstępni przed wstępnymi
  3. gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej

– przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.


Natomiast stosownie do ust. 2a art. 61 ustawy, opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej mogą wnosić osoby inne niż wymienione w ust. 2.


Mając na uwadze powyższe uregulowania należy stwierdzić, że Pan jako brat osoby umieszczonej w domu pomocy społecznej nie jest zobowiązany do ponoszenia odpłatności za pobyt brata. GOPS nie może Pana do tego zobowiązać.
Może Pan natomiast (ale oczywiście nie musi) dobrowolnie zobowiązać się do ponoszenia odpłatności za pobyt brata w DPS. Gdyby Pan miał taką wolę to ustalenie odpłatności za pobyt brata, stosownie do art. 61 ust. 2c w zw. z art. 103 ust. 2 ustawy, powinno nastąpić na podstawie umowy cywilnej z kierownikiem ośrodka pomocy społecznej.


Również z racji pełnienia funkcji opiekuna prawnego ubezwłasnowolnionego brata nie ponosi Pan odpowiedzialności za opłaty związane z pobytem brata w domu pomocy społecznej.
Opiekun prawny nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania swojego podopiecznego. Opiekun prawny jest przedstawicielem ustawowym osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie. Reprezentuje on tą osobę. Jego zadaniem i obowiązkiem jest, w myśl art. 155 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sprawowanie pieczy nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką. Opiekun prawny podlega przy tym nadzorowi sądu opiekuńczego.

 


Stan prawny na dzień 26.05.2012 r.





  • Data2012-05-26
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl