Artykuły

Obowiązek partycypacji w czynszu najmu. Brat nie dokłada się do czynszu

Mieszkam z mieszkaniu komunalnym. Mam problem z 30-letnim bratem, który nie płaci za rachunki (czynsz, gaz, prąd, woda, śmieci, CO). Za wszystko płacę ja z siostrą i mamą, która jest najemczynią tego mieszkania.
Brat ciągle mówi, że nie ma pieniędzy, mimo że pracuje.
Czy jest jakaś możliwość żeby zmusić brata aby płacił 1/4 część rachunków?


Piotrek

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Jak wynika z Pana pytania zamieszkujecie w lokalu mieszkalnym, którego najemcą jest Pana mama. 
Nie jest tak, że zapłatę czynszu i opłat niezależnych od właściciela (media) jest odpowiedzialna wyłącznie Pana mama ze względu na to, że jest najemcą mieszkania. Pana brat, podobnie jak i Pan oraz siostra jesteście odpowiedzialni za zapłatę opłat mieszkaniowych razem z mamą.
Wynika to wprost z przepisów prawa. Art. 6881 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, że za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. 
Stosownie do § 2 art. 6881 KC, odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.


Mając na względzie powyższy przepis Kodeksu cywilnego należy stwierdzić, że Pana brat odpowiada za zapłatę czynszu.
Odpowiedzialność brata jest solidarna. Zgodnie z art. 366 § 1 KC, kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników). 


Pana brat (podobnie jak pozostali pełnoletni zamieszkujący w lokalu) jest odpowiedzialny za zapłatę czynszu i innych opłat mieszkaniowych do pełnej wysokości.
Brat jednak ze swojego obowiązku nie wywiązuje się, a to oznacza, że pozostałym dłużnikom solidarnym przysługuje w stosunku do niego roszczenie o zapłatę części poniesionych już płatności. Jako bowiem wskazuje art. 376 § 1 KC, jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych. 


Jako, że w mieszkaniu zamieszkują 4 pełnoletnie osoby odpowiedzialne za zapłatę czynszu i innych opłat związanych z używaniem lokalu, osoby, które uiszczają te opłaty mogą żądać od brata nieuiszczającego opłat zwrotu 1/4 tego co do tej pory zapłacili.


Powinniście Państwo – Pan, mama, siostra, wystąpić z pozwem do sądu przeciwko bratu o zapłatę na Państwa rzecz kwoty odpowiadającej po 1/4 poniesionych przez Państwa opłat. Każdy z Państwa powinien wystąpić o zapłatę części poniesionych przez siebie opłat czynszowych.

Jeżeli Pan i siostra przekazujecie pieniądze mamie, która wpłaca je właścicielowi mieszkania i dostawcą mediów na swoje nazwisko, to z pozwem o zapłatę może wystąpić mama. (na wszelki wypadek dobrze byłoby aby w takiej sytuacji mama potwierdzała przyjmowanie od Państwa kwot na opłaty mieszkaniowe).


Pozew złożyć należy do sądu rejonowego Państwa miejsca zamieszkania. Sprawa ta będzie rozpatrywana w postępowaniu upominawczym co oznacza, że po złożeniu pozwu sąd wyda nakaz zapłaty (bez przeprowadzania rozprawy), w którym sąd nakaże bratu, żeby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wniósł sprzeciw do sądu.

Do pozwu należy dołączyć dowody - w Państwa przypadku będą to dokumenty potwierdzające dokonanie wpłaty na rzecz właściciela tytułem czynszu oraz te potwierdzające ponoszenie innych opłat związanych z mieszkaniem (za media).


Jeżeli brat złoży sprzeciw do sądu to sąd skieruje sprawę na rozprawę, po której wyda wyrok. W opisanej sytuacji, jeżeli brat nie ponosi odpowiedzialności za opłaty mieszkaniowe nie należy spodziewać się, że sąd oddali Państwa pozew – Państwa roszczenie w sposób oczywisty jest zasadne.


Jeżeli i po wydaniu wyroku o zapłatę brat nie będzie chciał wywiązać się z obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu to będziecie Państwo mogli skierować sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego. W toku tej egzekucji komornik może zająć np. wynagrodzenie brata.


Zwrócę uwagę, że dochodzenie już zapłaconych kwot jest zasadne. Nie ma sensu składać pozwu „o zobowiązanie osoby do partycypacji w czynszu”, a więc żeby sąd zobowiązał daną osobę do płacenia części czynszu w przyszłości. Ten obowiązek uczestnictwa w opłatach mieszkaniowych wynika wprost z przepisów prawa i dlatego sąd nie wyda orzeczenia na podstawie takiego pozwu. Można żądać wyłącznie zwrotu części już zapłaconych opłat mieszkaniowych.

 


Stan prawny na dzień 20.02.2013 r.





  • Data2013-02-20
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl