Artykuły

Niezgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Dzień dobry,
Mam taki problem. Mój mąż jest zatrudniony, a ja nie.
Jak się okazało mąż ze złośliwości nie zgłosił mnie do ubezpieczenia zdrowotnego w swojej pracy. Jestem zatem nieubezpieczona i w związku z tym jeżeli skorzystam z usług publicznej służby zdrowia będę musiała za to płacić.
Co mogę z tym zrobić i czy mogę wymusić na mężu, aby dopisał mnie do ubezpieczenia zdrowotnego w swojej pracy.


Marzena

 

 


 

 

Szanowna Pani,


W myśl art. 67 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.), osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do Funduszu członków rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6, którzy uzyskują po zgłoszeniu prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.


Z kolei art. 5 pkt 3 ustawy wskazuje, iż członkami rodziny są następujące osoby: 

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku
  • małżonek
  • wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym


Z powyższych przepisów wynika po pierwsze, że Pani jako żona ubezpieczonego uzyska prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dopiero po zgłoszeniu Pani do NFZ przez męża, a po drugie, że Pani mąż ma obowiązek dokonania tego zgłoszenia.


Stosownie do zapisów ustawy uchylanie się od obowiązku zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego może być podstawą do wymierzenia osobie uchylającej się od tego obowiązku kary grzywny.
Stosownie bowiem do art. 193 ustawy, kto: 

  1. nie zgłasza wymaganych przepisami ustawy danych lub zgłasza nieprawdziwe dane mające wpływ na wymiar składek na ubezpieczenie zdrowotne albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia
  2. udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli w zakresie realizacji ubezpieczenia zdrowotnego
  3. nie odprowadza w terminie składek na ubezpieczenie zdrowotne
  4. pobiera nienależne opłaty od ubezpieczonych za świadczenia objęte umową z Funduszem o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej 
  5. uniemożliwia lub ogranicza w poważnym stopniu dostęp świadczeniobiorców do świadczeń opieki zdrowotnej
  6. będąc ubezpieczonym dobrowolnie nie zgłasza do Funduszu członków rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6
  7. podaje w ofercie złożonej w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez Fundusz nieprawdziwe informacje i dane

- podlega karze grzywny.


Art. 195 ustawy wskazuje, iż orzekanie w sprawach, o których mowa w art. 193, następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.


Wedle art. 24 § 1 Kodeksu wykroczeń, grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej. 
Według § 3 art. 24 KW, wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.


Karę grzywny wymierza sąd rejonowy właściwy dla miejsca popełnienia wykroczenia, na podstawie wniosku oskarżyciela publicznego uprawnionego do występowania w zakresie postępowania o wykroczenia, którym na podstawie art.17 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia jest Policja.

Aby więc „zmotywować” męża do zgłoszenia Pani do NFZ powinna Pani zgłosić zawiadomienie o popełnieniu przez Pani męża wykroczenia określonego w art.193 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W tym miejscu wskażę, że nie ma Pani możliwości żądania od pracodawcy Pani męża, aby zgłosił Panią do ubezpieczenia za męża. Nie ma Pani również możliwości żądania na drodze sądowej, aby mąż zgłosił Panią do ubezpieczenia zdrowotnego.
Również Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma kompetencji do wyegzekwowania obowiązków ciążących na Pani mężu.


Niezależnie od odpowiedzialności męża za wykroczenie, Pani mąż może ponieść odpowiedzialność cywilną w związku z niezastosowaniem się do obowiązku zgłoszenia żony do ubezpieczenia.
Jeżeli Pani mąż nie zgłosi Pani do ubezpieczenia, a będzie Pani musiała skorzystać ze świadczeń zdrowotnych, i w związku z tym poniesie Pani koszty postępowania będzie Pani mogła dochodzić od męża, na drodze roszczenia odszkodowawczego, poniesionych kosztów leczenia.

 

Podstawą Pani żądania będzie art. 415 Kodeksu cywilnego wskazujący, iż kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Szkodą w Pani wypadku będą poniesione, na skutek niezastosowania się przez Pani męża do obowiązku zgłoszenia Pani w NFZ, koszty leczenia, których nie poniosłaby Pani gdyby mąż zastosował się do tego obowiązku.

 


Stan prawny na dzień 29.03.2012 r.





  • Data2012-03-29
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl