Artykuły

Mieszkanie nabyte za "kawalera" a uprawnienia żony do tego mieszkania

Moim rodzice kupili mi mieszkanie (darowizna).  Mieszkanie to wynajmuję studentom.
Obecnie zamierzam z moją partnerką wziąć ślub. Zamierzamy po ślubie zamieszkać w domu moich rodziców, ponieważ dom jest duży, a rodzice większą część roku przebywają w Norwegii.
Jako, że w życiu różnie bywa, chcę zapytać, czy żona współdecyduje o mieszkaniu (np. komu je wynająć i za ile) i czy w przypadku ewentualnego rozwodu, moja żona będzie miała jakieś prawa do mieszkania darowanego mi przez rodziców?


Michał

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Pana żona, w czasie trwania małżeństwa, jak również po ewentualnym rozwodzie nie będzie miała prawa do mieszkania, którego własność nabył Pan przed zawarciem związku małżeńskiego.


To mieszkanie będzie stanowiło składnik Pana majątku osobistego. Art. 33 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wyraźnie wskazuje, że do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej.


Jako, że mieszkanie będzie stanowiło składnik Pana majątku osobistego, Pana żona nie będzie miała uprawnienia do zarządzania tym mieszkaniem. Nie będzie się Pan  musiał jej pytać komu i za ile wynająć mieszkanie. Również rozporządzenie własnością tego mieszkania (sprzedaż, darowizna, zamiana, itp.) czy obciążenie tego prawa (np. hipoteka) nie będzie wymagało zgody żony.


Jako składnik majątku osobistego mieszkanie nie będzie podlegało podziałowi majątku wspólnego małżeńskiego po wygaśnięciu wspólności majątkowej małżeńskiej.


Pana żona nabyłaby prawo do lokalu gdyby zawarł Pan z nią umowę małżeńską majątkową rozszerzającą wspólność ustawową na to mieszkanie. Jeżeli takiej umowy Pan nie zawrze z żoną, to mieszkanie będzie stanowiło składnik Pana majątku osobistego i tylko Pan będzie decydował o tym mieszkaniu.


Natomiast powinien Pan pamiętać, że jeżeli będziecie Państwo żyli w ustroju wspólności majątkowej, to czynsz uzyskiwany z najmu tego mieszkania będzie stanowił składnik majątku wspólnego małżeńskiego. Jak stanowi bowiem art. 31 § 2 pkt 2 KRO, do majątku wspólnego należą w szczególności, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków.

 


Stan prawny na dzień 24.03.2012 r.





  • Data2012-03-24
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl