Nasze porady

Prawo cywilne

Kwatera wojskowa - odpowiedzialność za opłaty mieszkaniowe po rozwodzie

Jestem żołnierzem zawodowym. Rok temu uzyskałem rozwód. Moja była żona nie dokłada się w ogóle do opłat czynszowych. Wszystkie opłaty ponoszę ja. Czy mogę się jakoś ubiegać się o części czynszu i opłat za media od byłej żony?


więcej

Czy dziecko odpowiada za dług rodzica?

Moja mama bardzo się zadłużyła i zadłuża się nadal. Jej emerytura jest dwa razy niższa niż raty kredytów i pożyczek jakie powinna spłacać. Banki i firmy pożyczkowe wszczęły windykację. Kilku windykatorów dotarło do mnie i chciało bym spłacała długi mamy. Mówią mi, że odpowiadam za długi mamy, bo dzieci mają pomagać rodzicom. Czy to prawda? Czy dzieci odpowiadają za długi rodziców?


więcej

Niedozwolone saldo debetowe - przedawnienie roszczeń banku

Jakiś czas temu byłem posiadaczem konta w pewnym banku. W wyniku użytkowania konta spowodowałem ujemne saldo debetowe. Miało to związek z użytkowaniem karty do opłacania zakupów przez internet. Czy w tej sytuacji zadłużenie przeterminowało się? Jakie działania muszę podjąć aby zapomnieć o tej sprawie?


więcej

Ubezwłasnowolnienie - osoby uprawnione do złożenia wniosku

Mieszkam z 65-letnią ciotką już od 10 lat. Dbam o jej dom i o nią. Moja ciotka jest upośledzona umysłowo. Ciotka sama nie może podejmować decyzji związanych ze zdrowiem, domem, majątkiem itd. Ośrodek pomocy społecznej namawia mnie żeby złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie. Czy ja jako siostrzenica ciotki mogę złożyć taki wniosek?


więcej

Przedawnienie zaległych alimentów. Powództwo przeciwegzekucyjne

Ojciec dziecka był od 1998 r. zobowiązany (ugoda sądowa) płacić alimenty na dziecko. Nie płacił tych alimentów. W 2005 r. rodzice wzięli separację. W wyroku sąd powierzył ojcu wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem i zasądził od matki alimenty. W 2010 r. wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem ponownie powierzono matce. Matka złożyła u komornika wniosek o egzekucję zaległych alimentów na dziecko za okres od 1998 r. do 2005 r. W odpowiedzi na to ojciec dziecka złożył powództwo przeciwegzekucyjne, w którym wskazuje, że zaległe alimenty, które miał płacić w okresie 1998 – 2005 r. przedawniły się. Czy alimenty, których nie zapłacił ojciec dziecka uległy przedawnieniu?


więcej

Nabycie spadku przez nieletniego. Zbycie przedmiotu spadkowego przez nieletniego

Uzyskałem właśnie postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po mojej zmarłej żonie, z którego wynika, że mojemu synowi, który ma 16 lat należy się 1/2 części spadku. Chcemy z synem sprzedać samochód, który należał do mojej żony. Z tego co wiem nie mogę go sprzedać. Proszę o poradę co mam w tej sytuacji zrobić.


więcej

Jazda bez biletu - przedawnienie w przypadku wydania nakazu zapłaty

Dziewięć temu jechałem bez biletu. Miałem zapłacić 60 zł mandatu, bo zostałem złapany przez kanarów. Nie zapłaciłem. W 2004 r. wydano nakaz zapłaty. Wszczęto postępowanie komornicze. Jednak komornik wydał decyzję o umorzeniu ze względu na bezskuteczność egzekucji (w 2005 r.). W tym tygodniu przyszło znowu zajęcie komornicze – z tym, że doliczyli odsetki i koszty egzekucji. Wiem, że roszczenia z mandatu za jazdę bez biletu się przedawniają po roku. Czy to możliwe, że MPK żąda przedawnionego roszczenia? Czy mogę się bronić tym, że przez 5 lat nic ode mnie nie chcieli i że co chyba najważniejsze komornik umorzył moją zaległość?


więcej

Kto i w jakiej części odpowiada za zapłatę czynszu?

Mieszkam z bratem i jego żoną w mieszkaniu, którego najemcą była nasza mama. Tylko ja płacę za czynsz – płacę połowę. Brat i jego żona nie płacą swojej połowy czynszu. Otrzymałam nakaz zapłaty. Gmina żąda ode mnie i od brata z żoną zapłaty tego co nie zapłacili brat z siostrą. Czy mogę się odwołać od nakazu zapłaty wskazując, że ja płacę swoją część czynszu? Czy muszę spłacać ten dług, chociaż to mój brat i jego żona nie płaci?


więcej

Dziedziczenie przez ubezwłasnowolnionego całkowicie

Jestem opiekunem prawnym osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie. Ojciec tej osoby właśnie zmarł. Miał mieszkanie. Z tego co wiem nie pozostawił testamentu. Brat ubezwłasnowolnionego powiedział mi, że cały spadek (w tym mieszkanie) on nabywa ponieważ jego brat jako ubezwłasnowolniony nie ma żadnych praw i spadku nie nabywa. Jestem trochę skołowana. Co robić w takiej sytuacji?


więcej

Spadek dla zwierzęcia. Ustanowienie fundacji dla psa

Zawiodłem się na ludziach. Nie mam bliskiej rodziny i zaufanych przyjaciół. Nie chcę, aby dziedziczyła po mnie gmina. Chciałbym żeby spadek po mnie otrzymał mój pies. Czy mogę psa powołać w testamencie do spadkobrania czy też ustanowić dla niego fundację?


więcej
4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  11  |  12  |  13