Nasze porady

Prawo cywilne

Jazda bez biletu - przedawnienie w przypadku wydania nakazu zapłaty

Dziewięć temu jechałem bez biletu. Miałem zapłacić 60 zł mandatu, bo zostałem złapany przez kanarów. Nie zapłaciłem. W 2004 r. wydano nakaz zapłaty. Wszczęto postępowanie komornicze. Jednak komornik wydał decyzję o umorzeniu ze względu na bezskuteczność egzekucji (w 2005 r.). W tym tygodniu przyszło znowu zajęcie komornicze – z tym, że doliczyli odsetki i koszty egzekucji. Wiem, że roszczenia z mandatu za jazdę bez biletu się przedawniają po roku. Czy to możliwe, że MPK żąda przedawnionego roszczenia? Czy mogę się bronić tym, że przez 5 lat nic ode mnie nie chcieli i że co chyba najważniejsze komornik umorzył moją zaległość?


więcej

Kto i w jakiej części odpowiada za zapłatę czynszu?

Mieszkam z bratem i jego żoną w mieszkaniu, którego najemcą była nasza mama. Tylko ja płacę za czynsz – płacę połowę. Brat i jego żona nie płacą swojej połowy czynszu. Otrzymałam nakaz zapłaty. Gmina żąda ode mnie i od brata z żoną zapłaty tego co nie zapłacili brat z siostrą. Czy mogę się odwołać od nakazu zapłaty wskazując, że ja płacę swoją część czynszu? Czy muszę spłacać ten dług, chociaż to mój brat i jego żona nie płaci?


więcej

Dziedziczenie przez ubezwłasnowolnionego całkowicie

Jestem opiekunem prawnym osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie. Ojciec tej osoby właśnie zmarł. Miał mieszkanie. Z tego co wiem nie pozostawił testamentu. Brat ubezwłasnowolnionego powiedział mi, że cały spadek (w tym mieszkanie) on nabywa ponieważ jego brat jako ubezwłasnowolniony nie ma żadnych praw i spadku nie nabywa. Jestem trochę skołowana. Co robić w takiej sytuacji?


więcej

Spadek dla zwierzęcia. Ustanowienie fundacji dla psa

Zawiodłem się na ludziach. Nie mam bliskiej rodziny i zaufanych przyjaciół. Nie chcę, aby dziedziczyła po mnie gmina. Chciałbym żeby spadek po mnie otrzymał mój pies. Czy mogę psa powołać w testamencie do spadkobrania czy też ustanowić dla niego fundację?


więcej

Wypowiedzenie umowy najmu ze względu na niezamieszkiwanie najemcy

Od 2 lat przebywam w Kanadzie. W Polsce jestem najemcą lokalu komunalnego. Ostatnio przesłano mi wypowiedzenie umowy najmu lokalu z tego względu, iż nie zamieszkuję w nim ponad rok. Dodam, że wróciłabym już do Polski, ale ze względów zdrowotnych nie mogę. Dopóki się nie wyleczę to nie mogę odbywać podróży transatlantyckich. Czy wypowiedzenie gminy jest ważne i czy mam obawiać się eksmisji? Czy mam szanse uniknąć eksmisji?


więcej

Rozwiązanie umowy najmu w sposób dorozumiany. Wstąpienie w stosunek najmu

Mój ojciec otrzymał przydział lokalu komunalnego w roku 1975. W mieszkaniu tym zamieszkała moja mama i ja. W 1980 r. mój ojciec wyprowadził się z mieszkania, wymeldował się i zamieszkał na wsi, gdzie mieszka do dziś. Od tego momentu mieszkałam tam wyłącznie z mamą, która zmarła w 2010 r. Wystąpiłam do gminy o potwierdzenie, że po śmierci mamy stałam się najemczynią lokalu. Gmina odmówiła powołując się na to, że mój ojciec jest współnajemcą, a wówczas art. 691 § 5 KC nie ma zastosowania. Wczoraj otrzymałam pozew o eksmisję. Czy mogę się jakoś bronić przed eksmisją?


więcej

Spłata zaległości czynszowej a wypowiedzenie umowy najmu

Czy spłata zadłużenia czynszowego powoduje unieważnienie wypowiedzenia umowy najmu?


więcej

Wspólnota mieszkaniowa - remont instalacji na cudzej działce

Remont instalacji kanalizacyjnej na cudzej nieruchomości.


więcej

Odszkodowanie - koszty najmu samochodu zastępczego

Samochód zastępczy a odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.


więcej

Najem lokalu komunalnego - czy prawo najmu wygasa po śmierci małżonka, na którego wydano przydział?

Wygaśnięcie prawa najmu lokalu kwaterunkowego po śmierci małżonka.


więcej
5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  11  |  12  |  13  |  14