Leczenie przymusowe narkomanaMój brat wpadł w duże kłopoty. Wpadł w nałóg narkotykowy. Narkotyki, te cięższe, bierze niemal codziennie. Nie mogę patrzyć jak mój brat stacza się coraz bardziej. Ostatnio zaczął kraść rodzicom i mi pieniądze. Czy istnieje możliwość przymusowego leczenia odwykowego narkomana podobnie do przymusowego leczenia odwykowego alkoholika?

 

Zuzanna

 

 


 

 

Szanowna Pani,

 

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii wskazuje, iż podjęcie leczenia, rehabilitacji lub reintegracji osób uzależnionych jest dobrowolne (art. 25). Według tej ustawy (art. 30 ust. 1) sąd rodzinny może skierować na przymusowe leczenie i rehabilitację niepełnoletnią osobę uzależnioną. Odnośnie pełnoletnich osób uzależnionych od narkotyków nie można na podstawie ustawy zastosować przymusowego leczenia i rehabilitacji. Jeżeli osoba uzależniona wykazuje zaburzenia psychiczne w pewnych wypadkach możliwym jest jej przymusowe leczenie psychiatryczne na podstawie Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

 

 

Stan prawny na dzień 10.03.2011 r.


Łukasz  Obrał

Radca prawny (KR-3122). Doświadczony prawnik-praktyk. Od maja 2004 r. zawodowo zajmuje się poradnictwem prawnym. Egzamin radcowski zdał w 2015 r. Dotychczas udzielił wielu porad prawnych, które przyczyniły się do skutecznego rozwiązania trudnych spraw Klientów. Autor wielu artykułów o tematyce prawnej. Znawca prawa rodzinnego, spadkowego, lokalowego, zabezpieczenia społecznego. Nieobce są mu i inne dziedziny prawa. Z Serwisem prawo-porady.pl związany od początku jego istnienia.