Artykuły

Jaki jest czas na dział spadku?

Mój tata zmarł.  Nie zostawił testamentu. Jest moja mama oraz dwoje rodzeństwa.
Tata miał nieruchomość, której na razie nie chcemy dzielić.
Czy przepisy prawa wskazują w jakim czasie powinien być zrobiony dział spadku?


Piotrek

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Z chwilą śmierci Pana taty pomiędzy jego spadkobiercami powstała wspólność praw i obowiązków spadkowych.
Jak wskazuje art. 1035 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.


Ta wspólność praw i obowiązków spadkowych jest stanem przejściowym (tymczasowym) i będzie istniała dopóki nie zostanie dokonany dział spadku.


Żaden przepis prawa nie wskazuje terminu, w którym należałoby dokonać działu spadku. Wspólność majątku spadkowego będzie istniała dopóki spadkobiercy wspólnie nie dokonają działu spadku lub jeżeli, któryś ze spadkobierców wystąpi do sądu z wnioskiem o dział spadku, a sąd po przeprowadzeniu postępowania wyda orzeczenie o dziale spadku.


Należy wskazać, że każdy ze współspadkobierców, niezależnie od udziału jaki przypadł mu w spadku, w każdym czasie może zażądać dokonania działu spadku.
Art. 210 KC wskazuje, że każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.
Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.
Wedle art. 220 KC, roszczenie o zniesienie współwłasności nie ulega przedawnieniu.


Jako, że Pana tata w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, to o ile rodzice nie mieli rozdzielności majątkowej, to w skład spadku po nim wchodzi także udział w majątku wspólnym małżeńskim.
Pomiędzy Pana mamą (żoną taty), a Panem i rodzeństwem powstała wspólność majątkowa, która obejmuje dawny majątek wspólny. Ta wspólność jest podobna do wspólności majątku spadkowego i zbliżona do współwłasności w częściach ułamkowych.
Dział spadku po tacie powinien być przeprowadzony jednocześnie z podziałem majątku wspólnego małżeńskiego.

 


Stan prawny na dzień 20.10.2012 r.





  • Data2012-10-21
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl