Artykuły

Jak przerwać przedawnienie zachowku

Niebawem upłynie 5 lat od śmierci mojej mamy. Mama cały swój majątek, jeszcze za życia, przepisała darowizną na mojego brata.
Wiem, że mam prawo ubiegania się o zachowek. Brat oczywiście odmawia wypłacenia zachowku – mówi, że mi się nie należy. W tym momencie jednak nie chcę pozwać brata ze względu na sytuację rodzinną oraz brak środków na opłaty sądowe.
Jak najprościej niedopuścić do przedawnienia zachowku?


Iza

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Roszczenie o zachowek, w przypadku kiedy podstawą obliczenia zachowku jest darowizna, przedawnia się z upływem 5 lat od chwili śmierci spadkodawcy (w przypadku kiedy ma miejsce dziedziczenie testamentowe jest to 5 lat od chwili ogłoszenia testamentu).


W myśl art. 123 § 1 Kodeksu cywilnego, bieg przedawnienia przerywa się:

  1. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia
  2. przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje
  3. przez wszczęcie mediacji


Myślę, że w Pani sytuacji najlepiej będzie jeżeli skieruje Pani do sądu wniosek – zawezwane do próby ugodowej.
Złożenie takiego wniosku jest czynnością przed sądem przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia roszczenia o zachowek. Dlatego czynność ta przerywa bieg przedawnienia roszczenia o zachowek.


Jest to najbardziej korzystne rozwiązanie ponieważ opłata sądowa od takiego wniosku wynosi 40 zł (jest to opłata stała, niezależna od wartości dochodzonego zachowku).
W przypadku złożenia w sądzie pozwu o zachowek opłata sądowa wynosi 5% dochodzonej kwoty zachowku.


W sytuacji, w której Pani brat odmówi zawarcia ugody w sprawie zachowku postępowanie zostanie zakończone, a bieg terminu przedawnienia zacznie biec na nowo od chwili umorzenia postępowania wszczętego wnioskiem o ugodę.
Jak bowiem wskazuje art. 124 § 1 KC, po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo a zgodnie z § 2 w razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym albo przez wszczęcie mediacji, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.

 

Jeżeli brat odmówi zawarcia ugody będzie Pani miała kolejne 5 lat na złożenie pozwu o zachowek.

 


Stan prawny na 1.08.2014 r.





  • Data2014-08-01
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl