Artykuły

Egzekucja alimentów z wynagrodzenia małżonka

Mam zasądzone alimenty na syna pierwszego małżeństwa. W chwili obecnej nie pracuję i nie jestem w stanie płacić w całości tych alimentów.
Matka dziecka wszczęła przeciwko mnie egzekucję. Jest ona jednak bezskuteczna – nie mam dochodów i majątku.
Moja obecna żona obawia się, że komornik zajmie jej wynagrodzenie na poczet alimentów na moje dziecko? Czy komornik może zająć pensję żony, aby spłacać alimenty do zapłaty których ja jestem zobowiązany?


Paweł

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Pana żona nie ma obowiązku alimentacyjnego wobec swojego pasierba. Nie odpowiada również za zapłatę alimentów, które Pan jest zobowiązany płacić na swojego syna. Żona nie powinna również obawiać się, że komornik zajmie jej wynagrodzenie za pracę na poczet alimentów, których Pan nie płaci.


Jak wskazuje przepis art. 41 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. 


Obowiązek alimentacyjny nie wynika z czynności prawnej (umowy). Zobowiązanie do płacenia alimentów jest zobowiązaniem osobistym.
Z tego powodu, w przypadku egzekucji alimentów, zajęte mogą zostać wyłącznie składniki majątku osobistego dłużnika alimentacyjnego, jego wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia (np.: umowa o pracę, umowa zlecenia, umowa o dzieło, umowa agencyjna) i dochód z praw autorskich i pokrewnych.


Komornik nie może zająć majątku osobistego małżonka dłużnika alimentacyjnego, a także składników majątku wspólnego małżonków prócz dochodu z działalności zarobkowej dłużnika. Nie może zatem zająć wynagrodzenia za pracę jakie uzyskuje małżonek zobowiązanego do płacenia alimentów ani wspólnych rzeczy (np. samochodu czy mieszkania stanowiących składniki majątku wspólnego małżeńskiego).


Należy także pamiętać, że stosownie do art. 52 § 1a KRO,  wierzyciel jednego z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej, o ile uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków.


Po ustanowieniu rozdzielności majątkowej małżeńskiej wierzyciel może prowadzić egzekucję z udziału dłużnika w majątku, który stanowił majątek wspólny małżeński.

 


Stan prawny na dzień 12.01.2014 r.





  • Data2014-01-21
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl