Artykuły

Dziedziczenie zstępnych małżonka

Żona mojego ojca zmarła. Miała troje dzieci z pierwszego małżeństwa. Czy w przypadku śmierci mojego ojca dzieci żony ojca będą dziedziczyły razem ze mną?

 

Alicja

 

 


 

 

Szanowna Pani,

 

Spadkobranie może mieć miejsce na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego (dziedziczenie ustawowe) lub na podstawie testamentu.

 

Reguły dziedziczenia ustawowego określone są w art. 931 – 940 Kodeksu cywilnego.  Przepisy te normują wyłącznie jeden przypadek, w którym spadkobiercami ustawowymi mogą być dzieci małżonka (pasierbi).
Stosownie do art. 9341, w braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

 

Mając na względzie powyższy przepis należy wskazać, że dzieci żony Pani ojca byłyby jego spadkobiercami ustawowymi jeżeli w chwili śmierci Pani ojciec nie był w związku małżeńskim i jeżeli nie byłoby spadkobierców z pośród krewnych takich jak: dzieci, dalszych zstępnych (wnuki, prawnuki), rodziców, zstępnych rodziców, dziadków, zstępnych dziadków. Co więcej, w takiej sytuacji, dzieci żony Pani ojca spadkobrałyby pod warunkiem, że ich własny ojciec nie żyłby.

 

Przyjmując, że w chwili śmierci Pani ojca będzie Pani żyła i nie będzie Pani miała to będzie Pani jedynym spadkobiercą ustawowym ojca.

 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby Pani ojciec powołał dzieci swojej żony do spadku w testamencie. Jeżeli testament będzie ważny to będzie miało miejsce dziedziczenie testamentowe, a spadek nabędą osoby powołane do spadku w tym testamencie.

 

 

Stan prawny 12.01.2014 r.





  • Data2014-01-14
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl