Artykuły

Dokument tożsamości a badania lekarskie

Zgłosiłem się do przychodni w celu przeprowadzenia specjalistycznego badania lekarskiego w ramach ubezpieczenia. Na badanie to czekałem kilka miesięcy. Niestety nie miałem przy sobie dowodu osobistego i dlatego w rejestracji odmówiono mi przeprowadzenia badania.
Podkreślę, że pokazałem rejestratorce inny dokument zawierający moje dane (w tym PESEL) i zdjęcie – legitymację studencką.  Według rejestratorki ten dokument nie stanowił podstawy do przeprowadzenia badania. Powiedziała mi, że mogę potwierdzić moją tożsamość dowodem osobistym, paszportem bądź prawem jazdy. Nie miałem tych dokumentów i dlatego badania nie przeprowadzono.
Czy rejestratorka miała rację? Czy składać skargę do rzecznika praw pacjenta.


Michał

 

 


 

Szanowny Panie,


Przepisy prawa nie zawierają jednej, generalnej definicji dokumentu potwierdzającego tożsamość.  Niektóre ustawy wprowadzają taką definicję. Np. zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych dokument potwierdzający tożsamość to dowód osobisty, tymczasowe zaświadczenie tożsamości, paszport, prawo jazdy, legitymacja szkolną lub studencka, dokument stwierdzający tożsamość cudzoziemca albo inny dokument potwierdzający tożsamość zaopatrzony w wizerunek twarzy i adres zamieszkania osoby.
Jednak te definicje zawarte w konkretnych ustawach dotyczą wyłącznie sytuacji prawnych określonych w tych ustawach.


Wiele aktów prawnych posługuje się stwierdzeniem dokument tożsamości i jeżeli w akcie tym nie ma szczegółowej definicji to należy uznać, że dokumentem tożsamości jest każdy dokument potwierdzający tożsamość zaopatrzony w wizerunek twarzy i adres zamieszkania osoby.
Zasady udzielania świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ określone są w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).


Przepisy tej ustawy (art. 50 ust. 2 ustawy ) wskazują, że osoba, która figuruje w systemie e-WUŚ jako osoba z prawem do świadczeń opieki zdrowotnej, ubiegając się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej musi potwierdzić swoją tożsamość poprzez okazanie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej. Z tym, że legitymacja szkolna może być okazana jedynie przez osobę, która nie ukończyła 18. roku życia.


Jak wynika z powyższego przepisu potwierdzenie tożsamości w sytuacji ubiegania się o świadczenie medyczne finansowane z NFZ może nastąpić tylko na podstawie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej. Legitymacja studencka nie jest wymieniona jako dokument potwierdzający tożsamość przy ubieganiu się o świadczenie medyczne.


Mając na względzie powyższe muszę stwierdzić, że rejestratorka miała rację niedopuszczając Pana do wykonania badań. Gdyby „przymknęła” oko na przedstawiany przez Pana dokument tożsamości to naruszyłaby przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a to mogłoby się wiązać z konsekwencjami dla niej samej ale też dla przychodni.
Jako, że rejestratorka działała zgodnie z przepisami to ewentualna skarga będzie bezzasadna.

 


Stan prawny na dzień 5.08.2014 r.





  • Data2014-08-06
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl