Artykuły

Czy siostrzeniec jest uprawniony do zachówku?

Mój zmarły właśnie tata  w testamencie odręcznym uczynił mnie jedynym spadkobiercą.

Czy mąż zmarłej siostry lub jej nieletni syn mogą ubiegać się o zachówek?


Paweł

 

 


 

 

Szanowny Panie,
 

Jak wskazuje art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego, zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).


Jeżeli Pana ojciec nie pozostawiłby testamentu to jego spadkobiercami ustawowymi byłby Pan oraz syn Pana zmarłej siostry (rozumiem, że Pana siostra zmarła przed ojcem), a więc żyjący zstępni spadkodawcy. W takiej sytuacji spadek odziedziczylibyście Państwo w udziałach po połowie.
Wynika to z przepisu art. 931 KC. § 1 tego artykułu wskazuje, że w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Stosownie zaś do § 2 art. 931 KC, jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.


Z uwagi na powyższe przepisy należy wskazać, że uprawnionym do zachowku będzie zstępny spadkodawcy, a więc dziecko Pana zmarłej siostry.


Jako, że uprawniony do zachowku, w chwili śmierci spadkodawcy, był niepełnoletni, to zachowek mu należny będzie odpowiadał wartości 1/3 spadku (2/3 z 1/2).
Natomiast mąż zmarłej siostry nie jest uprawniony do zachowku. Nie jest on bowiem w kręgu spadkobierców ustawowych Pana zmarłego taty.

 


Stan prawny na dzień 14.08.2012 r.





  • Data2012-08-15
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl