Artykuły

Czy odsetki od oszczędności pochodzących z majątku osobistego należą do majątku wspólnego?

Przed zawarciem związku małżeńskiego zgromadziłam spore oszczędności  -  otrzymałam w spadku pokaźną sumkę.
Te oszczędności trzymam na koncie przez cały czas mojego kilkunastoletniego małżeństwa. Jestem po rozwodzie, a mój były mąż złożył wniosek, sporządzony przez adwokata, o podział majątku wspólnego.
We wniosku tym adwokat mojego byłego męża wskazał, że wnosi o ustalenie, że w skład majątku wspólnego wchodzą odsetki od moich oszczędności za czas trwania związku małżeńskiego.
Jestem zszokowana, bo to przecież moje pieniądze, a skoro miałam oszczędności przed ślubem to jest to mój majątek osobisty !!
Skąd ten pomysł adwokata mojego byłego męża?


Karina

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Obawiam się, że adwokat Pani byłego męża ma rację. Jego „pomysł” wziął się wprost z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a w szczególności z przepisów odnoszących się do majątku wspólnego małżeńskiego.

Jak wskazuje art. 32 § 2 pkt 2 KRO, do majątku wspólnego należą dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków.

Należy zaznaczyć, iż do majątku wspólnego należą dochody z majątku osobistego małżonka, jeżeli mają one charakter pożytków naturalnych i cywilnych oraz pożytki prawa, w rozumieniu art. 53 i 54 Kodeksu cywilnego.

Art. 53 § 1 KC wskazuje, iż pożytkami naturalnymi rzeczy są jej płody i inne odłączone od niej części składowe, o ile według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy.
Stosownie do § 2 art. 53 KC, pożytkami cywilnymi rzeczy są dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego.
Z kolei zgodnie z art. 54 KC, pożytkami prawa są dochody, które prawo to przynosi zgodnie ze swym społeczno gospodarczym przeznaczeniem.


Biorąc pod uwagę powyższe, odsetki od kwot wchodzących w skład majątku osobistego zgromadzonych na kontach bankowych są dochodem z majątku osobistego i dlatego wchodzą w skład majątku wspólnego małżeńskiego. Są to bowiem pożytki cywilne związane z kapitałem należącym do Pani majątku osobistego ulokowanym na rachunkach bankowych.


Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 22 grudnia 1970 r. sygn. akt. III CRN 399/70 (LexPolonica nr 318701), gdzie wskazano, iż w myśl art. 32 § 2 pkt 2 kro dorobek małżonków stanowią w szczególności dochody z odrębnego majątku każdego z małżonków. Do dochodów tych zaliczyć również należy odsetki od wkładów na książeczkach oszczędnościowych, choćby sam kapitał należał do majątku odrębnego jednego małżonka.


Podobnie stwierdził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 21 września 1979 r., sygn. akt. III CZP 59/79 (OSNPG 1980/3 poz. 12 str. 16) – „Dochodem na gruncie art. 32 § 2 pkt 2 kro jest więc korzyść uzyskiwana z prawidłowo prowadzonej działalności gospodarczej, handlowej, usługowej, jak i korzyść w postaci odsetek od kapitału, względnie premii w miejsce tych odsetek”.


Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, iż odsetki od Pani oszczędności stanowiących składnik majątku wspólnego osobistego, należne za czas trwania wspólności ustawowej małżeńskiej, weszły w skład Państwa majątku wspólnego i jako takie podlegają podziałowi wraz z innymi składnikami tego majątku.

 

 

Stan prawny na dzień 12.01.2012 r.





  • Data2012-01-14
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl