Artykuły

Czy można uzyskać kartę parkingową na podstawie orzeczenia ZUS?

Uzyskałem z ZUS rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Mam schorzenia narządów ruchu. Chciałbym uzyskać kartę kierowcy inwalidy.
Czy na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS mogę uzyskać kartę inwalidy? Słyszałem, że orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy jest równe orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.


Hubert

 

 


 

 

Szanowny Panie,


Art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, ze zm.) wskazuje, iż osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2.
Według ust. 2 art. 8 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się również do:

  1. kierującego pojazdem przewożącego osobę o obniżonej sprawności ruchowej
  2. pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek


Kartę parkingową, za opłatą, wydaje starosta (art. 8 ust. 4 ustawy). Zgodnie z ust. 5 art. 8 ustawy, kartę parkingową osobie niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej, wydaje się na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności:

  1. orzeczenia o niepełnosprawności
  2. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
  3. orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień

– wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Przepisy prawa wskazują, iż orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy wydane w ZUS, jakie Pan posiada, jest równoznaczne z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Jak wskazuje bowiem art. 5 z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.), orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:

  • całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • częściowej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 3, oraz celowości przekwalifikowania, o którym mowa w art. 119 ust. 2 i 3 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności


Jednak na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy nie uzyska Pan karty parkingowej. Po pierwsze przepisy Kodeksu drogowego wskazują, iż kartę parkingową wydaje się na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, a po drugie orzeczenie lekarza orzecznika ZUS nie zawiera wskazań takich jak orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, w tym wskazań dotyczących spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 Kodeksu drogowego.
Dlatego też, aby uzyskać kartę parkingową powinien Pan złożyć wniosek do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, właściwego ze względu na Pana miejsce zamieszkania, wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazania, że spełnia Pan przesłanki kodeksu drogowego, niezbędne do uzyskania karty parkingowej.


W myśl art. 5a ust. 1 w/w ustawy, osoby posiadające ważne orzeczenia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym oraz orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, mogą składać do zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań, o których mowa w art. 6b ust. 3, dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.


Zgodnie z ust. 2 art. 5a, w postępowaniu w powyższych sprawach, zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, w którym:

  1. stopień niepełnosprawności określa się na podstawie przedłożonych orzeczeń
  2. wskazania, o których mowa w art. 6b ust. 3, ustala się stosownie do naruszonej sprawności organizmu i ograniczeń funkcjonalnych uzasadniających korzystanie z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów


Proszę pamiętać, aby w zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności złożyć wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań, dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów (na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS), a nie wniosek o ustalenie niepełnosprawności.

 


Stan prawny na dzień 11.05.2012 r.





  • Data2012-05-11
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl