Artykuły

Czy adwokat z urzędu ustanowiony w sprawie powinien sporządzić skargę kasacyjną?

Mam sprawę w sądzie o zapłatę. Przegrałam w dwóch instancjach. Wyrok drugiej instancji był trzy dni temu.  Mój adwokat z urzędu powiedział mi, że nie będzie sporządzał kasacji, ponieważ nie jest do tego uprawniony.
Czy faktycznie do kasacji muszę się na nowo ubiegać o adwokata z urzędu? Przecież może się zdarzyć, że sąd nie zdąży ustanowić dla mnie nowego adwokata przed upływem terminu do złożenia kasacji.


Beata

 

 


 

 

Szanowna Pani,


Pani pełnomocnik z urzędu ma rację.  Ustanowiony dla Pani adwokat z urzędu był obowiązany zastępować Panią do czasu zakończenia postępowania przed sądem drugiej instancji.
Jak bowiem wskazuje art. 118 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, adwokat lub radca prawny ustanowiony przez sąd jest obowiązany zastępować stronę do prawomocnego zakończenia postępowania, chyba że z postanowienia sądu wynika, iż obowiązek zastępowania strony ustaje wcześniej.


Zgodnie z art. 363 § 1 KPC, orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje co do niego środek odwoławczy lub inny środek zaskarżenia.
Jako, że od wyroku sądu drugiej instancji nie przysługuje Pani środek odwoławczy to wyrok ten stał się prawomocny z chwilą ogłoszenia i w tym właśnie momencie wygasło umocowanie adwokata z urzędu do reprezentowania Pani.


Możliwość złożenia skargi kasacyjnej od wyroku sądu wydanego w drugiej instancji nie powoduje, że wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Skarga kasacyjna jest bowiem nadzwyczajnym środkiem odwoławczym wnoszonym od prawomocnego orzeczenia sądu.
Art. 3981 § 1 KPC wskazuje, że od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie strona, Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka może wnieść skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.


Z uwagi na powyższe, jeżeli Pani chciałaby korzystać z pomocy adwokata z urzędu przy sporządzaniu skargi kasacyjnej i wniesieniu jej do Sądu Najwyższego powinna Pani złożyć „nowy” wniosek.
Główną okolicznością uzasadniającą wniosek o pełnomocnika z urzędu w celu sporządzenia skargi kasacyjnej jest zazwyczaj to, że przy składaniu skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego obowiązuje przymus adwokacki a strony nie stać na usługi adwokata z wyboru.


Jeżeli sąd ustanowi dla Pani adwokata z urzędu to prawnik ten w pierwszej kolejności oceni zasadność wnoszenia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego – nie w każdej bowiem sytuacji skarga kasacyjna przysługuje lub nie zawsze są podstawy do jej sporządzenia i złożenia. Art. 118 § 5 KPC mówi, iż jeżeli adwokat lub radca prawny ustanowiony w związku z postępowaniem kasacyjnym lub postępowaniem ze skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, nie stwierdza podstaw do wniesienia skargi, jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić na piśmie o tym stronę oraz sąd, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia zawiadomienia go o wyznaczeniu. Do zawiadomienia adwokat lub radca prawny dołącza sporządzoną przez siebie opinię o braku podstaw do wniesienia skargi. Opinia nie jest załączana do akt sprawy i nie jest doręczana stronie przeciwnej.
Gdyby sąd uznał, że opinia uzasadniająca odmowę sporządzenia skargi kasacyjnej jest sporządzona z brakiem należytej staranności to może być ustanowiony kolejny pełnomocnik z urzędu (art. 118 § 6 KPC).


Według art. 3985 § 1 KPC, skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie, w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem stronie skarżącej.
Jeżeli złoży Pani wniosek o adwokata z urzędu w celu reprezentowania Pani w postępowaniu kasacyjnym to nie powinna się Pani obawiać, że termin do złożenia skargi kasacyjnej „przepadnie”. Stosownie bowiem do art. 124 § 3 KPC, w razie ustanowienia adwokata lub radcy prawnego na wniosek zgłoszony przed upływem terminu do wniesienia skargi kasacyjnej przez stronę, która prawidłowo zażądała doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem, sąd doręcza ustanowionemu adwokatowi lub radcy prawnemu orzeczenie z uzasadnieniem z urzędu, a termin do wniesienia skargi kasacyjnej biegnie od dnia doręczenia pełnomocnikowi orzeczenia z uzasadnieniem.


W sprawie proszę pamiętać o konieczności złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie pisemnego uzasadnienia wyroku sądu drugiej instancji. Jest to niezbędne w celu późniejszego sporządzenia skargi kasacyjnej i wniesienia jej do Sądu Najwyższego.
Na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku ma Pani 7 dni od jego ogłoszenia (ma Pani zatem jeszcze cztery dni).

 


Stan prawny na dzień 21.11.2012 r.





  • Data2012-11-25
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl