Artykuły

Alimenty od ojca dziecka na rzecz matki

Niebawem urodzę dziecko. Nie jestem zamężna.
Wiem, że od ojca dziecka mogę żądać alimentów na dziecko. Jednak moim problemem jest to czy mogę od ojca dziecka żądać alimentów dla siebie?


Monika

 

 


 

 

Szanowna Pani,

 

Jak wskazuje art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.


Obowiązek łożenia na utrzymanie rodziny obciąża również małżonków.
Stosownie do art. 23 KRO, małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.
Zgodnie z art. 27 KRO, oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.


Ojciec Pani dziecka jest zobowiązany do łożenia na jego utrzymanie. Pani natomiast nie jest ani krewną ojca dziecka, ani jego małżonką. Nie ma Pani zatem uprawnienia do żądania od ojca dziecka, aby ten łożył na Pani utrzymanie. Żaden przepis prawny nie nakłada obowiązku alimentacyjnego wobec drugiego rodzica dziecka czy nawet wobec konkubenta.
Gdyby złożyła Pani pozew o alimenty dla siebie to sąd z całą pewnością sąd oddali takie powództwo.


W związku z ciążą i porodem ma Pani w stosunku do ojca dziecka roszczenie o pokrycie kosztów Pani utrzymania w okresie porodu oraz o pokrycie wydatków związanych z ciążą i porodem.


Art. 141 § 1 KRO wskazuje, iż ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Roszczenia powyższe przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe.
Roszczenia matki przewidziane w paragrafie poprzedzającym przedawniają się z upływem lat trzech od dnia porodu (art. 141 § 2 KRO). Z żądaniem pokrycia kosztów Pani utrzymania oraz związanych z ciążą i porodem może Pani zatem wystąpić w okresie trzech lat od porodu.


Z roszczeniami o koszty utrzymania Pani w okresie porodu oraz o koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące jego życia może Pani wystąpić jeszcze przed urodzeniem dziecka.
Jeżeli ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki zostało uwiarygodnione,
matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd (art. 142 KRO).


Musi Pani pamiętać, iż sąd zasądzi alimenty na dziecko oraz koszty Pani utrzymania i koszty związane z porodem i ciążą tylko pod warunkiem, że ojciec dziecka uzna je lub jeżeli sąd ustali ojcostwo.
Stosownie do art. 143 KRO, jeżeli ojcostwo mężczyzny, który nie jest mężem matki, nie zostało ustalone, zarówno dziecko, jak i matka mogą dochodzić roszczeń majątkowych związanych z ojcostwem tylko jednocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa. Nie dotyczy to roszczeń matki, gdy dziecko urodziło się nieżywe.

 

 

Stan prawny na dzień 13.09.2014 r.





  • Data2011-11-27
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl